Módszerek

ADHD

ADHD készségfejlesztés


Az ADHD neurobiológiai eredetű, veleszületett fejlődési zavar, a figyelmi és végrehajtó funkciók agyi hálózatának atipikus működésére vezethető vissza. (Végrehajtó funkciók alatt a következőket értjük: tervezés, szervezés, cselekvésgátlás és – végrehajtás, ellenőrzés, figyelmi kontroll, érzelmi szabályozás, rugalmas alkalmazkodás.) A tünetek három fő magtünet-csoport: a figyelemzavar, a hiperaktivitás és az impulzivitás köré szerveződnek..

A probléma gyerekkorban kezdődik, de a tünetek sokszor, bár nem minden esetben, felnőttkorra is átívelnek. A gyermekkori problémával csak az utóbbi 10-20 évben kezdtek el Magyarországon foglalkozni, tehát a mostani felnőttkori ADHD-ban szenvedő páciensek nagy részénél gyermekkorukban nem ismerték fel a betegséget. Sokan úgy élnek együtt az ADHD tüneteiből adódó nehézségeikkel, hogy nem is tudnak róla. Csak a nehézségeket tapasztalják, amelyek önértékelési problémákat, frusztrációt, szorongást, önvádat okoznak. Mivel pedig az ADHD egész életen átívelő (krónikus lefolyású) nehézség, amelyben nincsenek tünetmentes időszakok, sokszor jellemhibaként értelmezik a tüneteket.

A felnőtt ADHD-s pácienseknél 60-70%-ban van jelen valamilyen társuló zavar. Ez a leggyakrabban hangulatzavar (depresszió, ciklotímia, bipoláris zavar), szorongásos probléma, személyiségzavar (borderline, antiszociális), alkohol- és/vagy droghasználat. Gyakran a segítségkérés oka is ez: a felnőtt ADHD-s páciensek sokszor depresszió, szorongás, személyiségzavar miatt keresnek segítséget, és csak később derül ki, hogy mindezek mellett/mögött ADHD húzódik.

Ha az ADHD-t kezelik, a tünetek hatékonyan csökkenthetők, s az adott páciens nagy eséllyel teljesebb életet élhet, az őt körülvevő magánéleti, szociális, egzisztenciális gondok egyaránt ritkulnak. Minél korábban diagnosztizálják a rendellenességet, annál nagyobb az esély a nehézségek és a másodlagos pszichiátriai problémák elkerülésére. A diagnózis pszichiáter feladata.

A terápia az ADHD esetében két pilléren nyugszik: a gyógyszeres kezelésen - a probléma biológiai háttere miatt - és a pszichoterápián. A vizsgálati adatok szerint akkor a legeredményesebb a kezelés, ha a gyógyszerek mellett pszichoterápiás módszereket is alkalmaznak. A pszichoterápia – akár egyéni, akár csoportos - jelentős segítséget nyújthat az ADHD-s jellegzetességek felismerésében, a megküzdési stratégiák kialakításában, valamint a betegséghez gyakran társuló egyéb pszichiátriai problémák megoldásában. Az ADHD pszichoterápiás kezelésében nem elégséges a tünetredukció, ezen felül a terápia fókuszába kell tenni az adaptív funkciók fejlesztését, azaz a készségfejlesztést is. A pszichoterápia célja a gyenge végrehajtó funkciók és önszabályozás fejlesztése, valamint a diszfunkcionális kogníciók javítása. A pszichoterápiás eljárások közül az egyik leghatékonyabb a felnőttkori ADHD-re alkalmazott kognitív-viselkedésterápia (CBT).

Az általam használt program alapja a Steven Safren – Susan Sprich – Carol Perlman – Michael Otto által a Massachusetts Általános Kórházban 2005-ben kidolgozott kognitív viselkedésterápiás program. Ez a terápia áttekinthető, jól strukturált, moduláris felépítésű: 4 modult tartalmaz, minden modulban más-más készség fejlesztésén van a hangsúly, és minden készség a korábban elsajátított készségekre épül. A 4 készség: a szervezés és tervezés készségei, az elterelődés mérséklése, a rugalmas gondolkodás és a halogatás leküzdése.

A program abból indul ki, hogy egyszerre csak egy dolgot lehet megváltoztatni, ezért egyszerre csak egy készséggel foglalkozik. A terápia aktivitásra épül: nagyon fontos az aktív részvétel és a sok gyakorlás. Házi feladatokat is kell végeznie a kliensnek. Fontos annak tudatosítása, hogy kellő motiváció nélkül a program nem fog működni. A kliensnek a sikerhez el kell hagynia a már megszokott komfortzónáját, a rövid távú érdekeket a hosszú távúak alá rendelni, ez pedig nehézséget okozhat.

A programhoz tartozik egy munkafüzet is: Safren-Sprich-Perlman-Otto: Kerekedj felül az ADHD-n! Kognitiv-visekedésterápiás program felnőtteknek. Budapest 2024. Kiadja a Magyar Viselkedés-, Kognitív és Sématerápiás Egyesület, megvásárolható az Egyesületnél és több kiadó könyvesboltjában.

Webhosting

  • Web szolgáltató: Robonet Kft.
  • 1174 Budapest,
  •       Vörösmarty u. 30.
  • +36 20 340 7970
  • www.robonet.hu

A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. Bővebb információ >>